Oturma izni / Belgeler / İkamet izni Çeşitleri

İkamet izni Çeşitleri

ikamet izni çeşitleri
ikamet izni çeşitleri

Türkiye’de ikamet etmek isteyen yabancıların genel olarak bilmesi gereken hususlar bulunur. Özellikle ikamet izni çeşitleri neler olduğu yabancı tarafından bilinmesinde fayda var. Bir yabancının hangi nedenle ikamet alacağı konusunu belirleyip bu doğrultuda hangi ikamet izni çeşitlerinden faydalanacağı belirlenmiş olur.

İkamet izni Çeşitleri

Kısa dönem ikamet izni : Ülkemize vize alarak veya vize muafiyeti kapsamında gelen yabancılar, şartları sağlaması durumunda 1 (bir) yıla kadar ikamet izni alabilirler. Türkiye’de kalış amaçlarına göre kısa dönem ikamet izni seçimi yapabilirsiniz. Kapsadığı durumlar ve seçenekler şu şekilde listelenebilir.

  1. Turizm amaçlı gelen yabancılar
  2. İş görüşmesi veya ticaret amaçlı gelen yabancılar
  3. Tedavi amaçlı gelen yabancılar
  4. Yüksek öğrenim/okul’unu Türkiye’de tamamlayan yabancılar
  5. İnsani nedenlerden dolayı ülkeye gelen yabancılar
  6. Bilimsel amaç taşıyarak araştırma yapmak nedeni ile gelen yabancılar
  7. Mahkemenin aldığı karar ile kalması uygun görülen yabancılar uyruklu kişiler

Uzun dönem ikamet izni : Ülkemizde 8 (sekiz) yıl boyunca aralıksız ikamet etmiş olan yabancı uyruklu vatandaşlar, bu zaman zarfını tamamladıktan sonra “süresiz ikamet izni başvurusu” yapabilirler. Böylelikle sınırsız bir şekilde ikamet etme olanağına sahip olurlar.

Aile ikamet izni : Yabancı eşe, ergen olmayan yabancı uyruklu çocuğa veya bağımlı yabancı çocuğa, ikincil koruma sahiplerine, mültecilere aile ikamet izni alınabilmesi mümkündür.

Öğrenci ikamet izni : Öğrenim amacı ile ülkemize giriş yapan yabancı uyruklu öğrencilerin alabileceği öğrenim maksadı içeren ikamet izni çeşitidir. Bunun için gereken belgeler önceden temin edilmesi gerekir ve yabancının ülkemize girdiği andan itibaren yetkili mercilere girip başvuru işlemini tamamlaması gerekir.

İnsani ikamet izni : İnsani amaçlarla ülkemize gelen yabancıların faydalanabildiği ikamet izni çeşitidir.

Bir önceki yazımız olan Oturma izni Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Öneriyoruz

Oturma izni Danışmanlığı Firmaları

Uyruk olarak T.C. vatandaşı olmayan kişilerin, ülkede oturum edebilmeleri için Türkiye Cumhuriyeti devleti yasaları ile ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir