Oturma izni / Belgeler / Oturma izni Nedir?

Oturma izni Nedir?

Oturma izni Nedir?
Oturma izni Nedir?

Yabancı uyruklu kişilerin oturum sağlayabilmesi için Belirli bir bölgede, devletin resmi makamlarınca verilen izin belgesidir. Oturma izni konusunda Türkiye Cumhuriyeti Devletinde yetkili kurum “İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğüdür.”

Türkiye’ye giriş yapan yabancının kaçak durumuna düşüp, sınır dışı edilmemesi için ülke sınırlarına giriş yaptığı tarif baz alınarak 30 gün içerisinde oturma izni başvurusu yapmış olması Türkiye Cumhuriyeti kanunları ile yasalaştırılmış bir zorunluluktur.

Türkiye’de En Çok Oturma izni Alan Ülke Vatandaşları

Türkiye ekonomik ve siyasi olarak güçlendikçe, Avrupa ülkelerinden ve çevre ülkelerinden ülkemizde ikamet etmek isteyen kişilerin sayısı bir hayli yükseliyor. Ülkemizde en çok oturma izni belgesi alan ülke vatandaşlarının başlarında şu ülkeler gelmektedir;

  • Suriye
  • Irak
  • Azerbaycan
  • Türkmenistan

Yabancı uyruklu kişilerin Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde uzun süreli ikamet etmeleri için ya geçerliliği olan bir oturma izni sahibi olmaları gerekir veya bir kurum/firma tarafından işe alınmış olarak çalışma izni belgesine sahip olması gerekmektedir.

Öneriyoruz

Oturma izni Danışmanlığı Firmaları

Uyruk olarak T.C. vatandaşı olmayan kişilerin, ülkede oturum edebilmeleri için Türkiye Cumhuriyeti devleti yasaları ile ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir