Oturma izni / Belgeler / Türkiye’de Yaşayan Yabancıların Sorunları

Türkiye’de Yaşayan Yabancıların Sorunları

yabancıların yaşadığı sorunlarTürkiye’de yaşamını sürdüren yabancıların gerek sosyal gerek ise kültürel anlamda yaşadığı sorunları ele alacağız. Ülkemiz ekonomik anlamda güçlenmeye başladığı günden bu güne bir çok yabancı uyruklu vatandaşı misafir etti. Yabancıların Türkiye’ye geliş amacı genel olarak; Turistlik geziler, iş amaçlı ziyaretler ve çalışmak maksadı güderek ikamet izni alıp çalışma amaçlarını kapsamaktadır.

Yabancıların uzun süre ülkede kalmak istemeleri durumunda ise uzun dönem ikamet izni alması gerekiyor. Bunun için daha önce yazdığımız uzun dönem ikamet izni makalemizi bağlantı üzerinden inceleyebilirsiniz.

Türkiye’de Yaşayan Yabancıların Sorunları

Türkiye’de yaşantısını sürdüren yabancıların, belirli nedenlerden kaynaklanan sorunlarının bulunduğunu hepimiz biliyoruz gelin bu sorunların neler olduğunu inceleyelim.

Kültürel Sorunlar : Yabancı, ülkesinden “vatanından” ayrılıp belkide hiç tanımadığı, yabancılık çektiği ve farklı bir kültür yaşantısı olan bir ülkede çalışma hayatı sürdürürken, hiç tanımadığı bir topluluğun içinde problemler yaşayabilir. Bu problemler genel olarak kültürel problemlerdir. Bulunduğu ülkenin yemek kültürü, gelenek görenekleri ve insanların sosyal yaşantısı yabancıya uyum anlamında sorunlar yaşatabilir. Türkiye’ye adapte olamama durumları bazı yabancılarda bulunmaktadır.

Sosyal Sorunlar : Yabancının bir diğer sorunu ise sosyal anlamda yaşadığı sorunlardır. Öncelikli olarak bir yabancı ilk kez geldiğinde bulunduğu ülkenin dilini bilmediği için dil anlamında bir sorun yaşar. Buda doğal olarak ikili diyaloglarda derdini tam olarak anlatamama, ne yapacağını tam olarak bilememe gibi sorunlar yaşatır. Belirli bir zaman sonra bu sorunların önüne geçebilmektedir. Yabancı uyruklu kişinin ülkeye adaptasyon sağlamasından sonra sosyal çevresini düzgün ve çabuk bir şekilde oluşturması gerekir aksi taktirde kendini daha yalnız hissedebilir. Ayrıca kişi ailesinden uzak bir yaşam sürdüreceği için sürekli bir özlem hali olacaktır bunun için ekonomik sorunlarını çözüp bir an önce ailesini yanına alması onu daha rahat ettireceği bir gerçektir.

İş Problemleri : Yabancının en çok sorun yaşadığı konuların başında ise iş konusu gelmektedir. Düşük ücretler ile çalışma izni olmadan çalıştırılan işçiler günümüzde mevcut. Özellikle bu konuda bazı iş verenler gözü açıklık yapmaya çalışsa da çalışma bakanlığı bu konularda ciddi tedbirler aldığını bizlere söylüyor. Yabancı uyruklu kişinin mutlaka sağlık sigortası yaptıran ve çalışma izni belgesinin alınmasını sağlayan kurum ve kuruluşlarla çalışması gerekir. Geçim problemlerinin önüne geçmek için daha iyi maaşı bulunan tamamen yasal süreçlerin uygulandığı kurum ve kuruluşların tercih edilmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

Yabancının daha sorunsuz bir biçimde Türkiye’de yaşam sürdürmesi için öncelikli olarak oturum belgesine sahip olması gerekiyor. İzinlerini sorunsuz bir şekilde alan yabancıların ülkemizde ikamet etmesi daha rahat ve huzurlu olacaktır. İkamet başvurusunu yeni yaptıysanız veya uzatma işlemi yaptıysanız ikamet izni sorgulama bağlantısı üzerinden kolaylıkla başvuru numaranızdan sorgulama yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Uzun Dönem ikamet izni başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Öneriyoruz

Oturma izni Danışmanlığı Firmaları

Uyruk olarak T.C. vatandaşı olmayan kişilerin, ülkede oturum edebilmeleri için Türkiye Cumhuriyeti devleti yasaları ile ...

Bir Yorum

  1. Türkiye’de gerçekten de yabancı uyrukların özellikle adaptasyon konularında ilk başlarda sorunları oluyor. Bunun için biraz sabır edip kendilerine zaman vermeleri gerekiyor. Ayrıca yabancı kendi ülkesinden bir arkadaş bulması durumunda bir çok konuda daha rahat alışma süreci geçirebilir. Yabancılık çekmemek en önemli konu bence.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir