Oturma izni / Belgeler / Uzun Dönem ikamet izni

Uzun Dönem ikamet izni

uzun süreli ikamet izniUzun süreli ikamet izni 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununun 42 ve 45 inci maddelerinde uzun süreli süresiz ikamet izni düzenlenmiş bulunur. Yabancının uzun dönem oturma izni alabilmesi için bazı yükümlülükleri yerine getirmiş olması gerekir. Ancak bu durumda sınırsız süresiz oturma izni alabilmesi mümkün kılınacaktır.

Süresiz Oturma izni Şartları Nelerdir?

Bir yabancı uyruklu kişinin süresiz uzun vadeli oturma izni alabilmesi için Türkiye’de en az 8 yılı tamamlamak kaydı ile aralıksız bir biçimde ikamet ediyor olması şartı aranmaktadır. Böyle bir durumda uygun görülmesi durumunda bakanlığın onayı sonrasında bulunduğu şehrin valiliği tarafından uzun dönem ikamet izni düzenlenmektedir.

Ayrıca; Mülteci durumunda olan, şartlı mülteci ve ikincil koruma statüsü sahipleri ile insani ikamet izni sahiplerine ve geçici koruma sağlananlara, uzun dönem ikamet iznine geçiş hakkı tanınmamaktadır.

Uzun Dönem İkamet İzni Şartları

Yabancının uzun dönem ikamet izni alabilmesi için aşağıda bulunan şartları eksiksiz bir şekilde yerine getiriyor olması şartı vardır.

  • Uzun dönem ikamet izni alınabilmesi için kişinin son 3 yıl içerisinde her hangi bir yardım derneğinden veya kuruluşundan yardım almamış olması gerekir.
  • Ülkede 8 yıl boyunca kesintisiz oturum sağlıyor olması yükümlülüğü vardır.
  • Geçerliliği olan bir sağlık sigortasına sahip olması gerekir.
  • Kişisel olarak ve aile olarak geçindirebilecek bir gelir sahibi olması zorunluluğu bulunur.
  • Kamu düzenine tehdit olmaması gerekir. Her hangi bir suça bulaşmamış olması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan İkamet izni Sorgulama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Öneriyoruz

Oturma izni Danışmanlığı Firmaları

Uyruk olarak T.C. vatandaşı olmayan kişilerin, ülkede oturum edebilmeleri için Türkiye Cumhuriyeti devleti yasaları ile ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir