Oturma izni / Belgeler / Yabancı çalışma izni

Yabancı çalışma izni

yabancı çalışma izniYabancı çalışma izni: “Foreign Work Permit” Ülkemize çalışmak amacı ile gelen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişilerin 4817 numaralı/sayılı yabancıların çalışma izni ile alakalı kanun sebebiyle yabancı uyruklu vatandaşlar çalışma izni belgesi almak mecburiyetindedir.

Bir yabancı Türkiye’de çalışmak istemesi durumunda, yabancının daha önceki iş tecrübelerine, bilgi birikimlerine, eğitimsel anlamda evraklara ve ikameti ile alakalı belgelere göz atılarak değerlendirme yapılır.

Türkiye’de yabancılara çalışma izni konusunda yetkili kurum T.C. İçişleri Bakanlığı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıdır. Yabancılara çalışma izni düzenlemesi işi yasal olarak bu makam tarafından düzenlenir.

Türkiye’de yasal olarak çalışmak için yabancının öncelikli olarak çalışma izni belgesinin temin edilmesi sağlanmalıdır. Yabancı işçi/personel çalıştıracak olan işveren kurumlar, öncelikli olarak yabancı çalışma izni başvurusu için gereken evrakları eksiksiz bir şekilde temin edip evrakları gereken mercilere ulaştırması sağlanmalıdır. Doğru bir başvuru, kriterlerin tamamen yerine getirilmesi ile çalışma izni belgesinin daha yüksek oranda onaylanması sağlanabilir.

Çalışma izni Nasıl Alınır?

yabancı çalışma izni nasıl alınır?Yabancının eğitim maksadıyla aldığı oturma izni hariç, asgari 6 (altı) ay ikamet izni bulunan yabancı uyruklu vatandaşlar Türkiye’de çalışma izni başvurusu yapabilirler.

Yabancı çalışma izni başvurusu yapmadan önce İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığından istenilen belgeleri temin ederek ikamet izni başvurusu yapması gerekir. İkamet izni onaylandıktan sonra ancak çalışma izni için başvuru yapabilecektir.

Yabancı işçi çalıştıran kuruluş ve yabancı, çalışma bakanlığına çevrim içi olarak başvuru yapacaktır. Yabancının ve işçi çalıştıran kurumun vereceği evraklar farklılıklar gösterecektir. Çalışma izni başvuru sonucunu çalışma bakanlığının internet sitesinden başvuru numarası ve kişisel bilgiler ile sorgulayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Türkiye'de Yaşayan Yabancıların Sorunları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Öneriyoruz

Oturma izni Danışmanlığı Firmaları

Uyruk olarak T.C. vatandaşı olmayan kişilerin, ülkede oturum edebilmeleri için Türkiye Cumhuriyeti devleti yasaları ile ...

8 Yorumlar

  1. Polshky Zekerowa

    Ben Türkiy de çalışmak için izinler başvurusu yaptım. Size mail attım ve bana sorularım hakkında aydınlatılmak için çok thanks. Yabancı çalışma izni için bütün evraklarımı vererek başvurduğum site üstünden.

  2. Necat İsmailov

    Yabancı çalışma izni konusunda güzel dökümantasyonlar sunuyorsunuz. Anlatım biçiminiz çok sade ve anlaşılır olduğu için konuyu kolaylıkla kavramak mümkün kılınıyor. Yabancıların çalışma izni alması önemli bir konu. Türkiye’de iş gücüne katkı sağlayacak yabancıları devlette verdiği teşvikler ile destekliyor bu bir gerçek.

  3. Ben bir yerde çalişmak stedım oturma ızınlı ama Çalişma izin çıkartısan gelsen dıdem nasil olacak bu iş yardim edermısınız . Calişmak stedim yer LCWaıkıkı satiş eleman.

  4. Yabancıların çalışma izni konusu günümüzde önemi daha fazla artmakla birlikte yabancının iyi bir danışmanlık firması ihtiyacı fazlalaşmakta. Kaçak durumuna düşmemek için acilen yabancının çalışma izni belgesini alması gerekmekle birlikte yükümlülük sizinde dediğiniz üzere sadece yabancıya değil, yabancı personel çalıştıracak olan iş verenlere de düşmektedir.

  5. Yabancı bir öğrencinin türkiyede diş hekimiliğini bitirip ve en az 5 yılın sonunda işsiz boş kalması ne kadar üzücü….keşke bunada bir çözüm üretilse:( iyi günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir