İkamet izni Sorgulama

oturma izni sorgulama

Türkiye’ye gelen T.C. vatandaşı olmayan yabancı uyruklu kişilerin vize için ülkesine tanınan süre miktarında Türkiye’de turistlik, gezi, iş seyahatı gibi nedenlerle konaklayabilir. Bu süre zartfından daha uzun bir vakit ikamet etmek istemesi durumunda yabancı ikamet izni alması gerekir. Türkiye’de ikamet izni alabilen yabancılar gönül rahatlığı ile ülkemizde oturum sağlamış olurlar.

Türkiye’de yabancıların izinlerinden sorumlu olan yetkisi bulunan bakanlık Göç idaresi başkanlığı ve buna bağlı birimlerdir. Ancak bakanlık tarafından kabul edilen ve uygun kriterlerle nitelendirilen kişilere bakanlık tarafından oturma izni belgesi düzenlenir.

İkamet izni Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Oturma izni başvurusu yapan yabancı uyruklu kişilerin, başvuru sonuçlarını merak etmesi çok doğal bir durum. Başvuru sonucunu nasıl sorgulayacağını, başvuru sonucunu nasıl öğreneceğini size anlatacağız.

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Göç idaresi genel müdürlüğünün internet sayfasında bulunan sorgulama kısmından ikamet izni sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

İkamet izni başvurusu yaptınız ama sorgulamasını nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, altta bulunan başvuru türünüzü belirleyip size uyan seçenekte bulunan bağlantı üzerinden başvuru sorgulama ekranına geçiş yapıp, bilgileriniz ile sorgulama işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Oturma izni Sorgulaması

Başvuru sorgulama esnasında sizden istenilecek olan Başvuru no, Cep telefonu, E-posta adresi, Yabancı kimlik numarası ve “pasaport numarasını” doğru bir şekilde doldurulması gerekir.

Eğer ilk kez ikamet izni başvurusu yaptıysanız aşağıdaki ilk başvuru sorgulama butonuna, Eğer ikamet izni uzatma başvurusu yaptıysanız ise aşağıdaki ikamet izni uzatma başvurusu sorgulama butonuna tıklayarak sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

ilk ikamet izni sorgulama
oturma izni uzatma başvurusu

Not: Oturma izni sorgulama işlemi esnasında sizden istenilecek olan bilgileri doğru ve eksiksiz girdiğinize emin olun.

Belki bunları da beğenirsin...

Bu yazıya toplam 21 tane yorum yapılmış.

 1. Aliya Huseyinov dedi ki:

  Yeni ikamet izni için başvurdum ve sonuç bekliyorum. Yalnız bu sorgulamayı nasıl yapacağım? ben mi yanlış yanılıyorum.

 2. Faydalı bir yazı olmuş ikamet izni sorgulaması yapılacak alanı aramama rağmen bir türlü bulamamıştım. İlk kez oturum izni başvurusu yapmıştık ve onun sonucunu bilmiyordum sorgulama sayfasından sonucuna erişim sağlayabildim. İkamet izni sorgulama makaleniz için teşekkür ederim.

 3. Oturum izni sorgulama yapılabilmesi için sorgulama işleminin nasıl olacağının belirlenmesi gerekir. Yabancı ilk defa mı başvuru yapıyor veya süre uzatma işlemi mi yapıyor bunların belirlenmesi ve buna göre sorgulama ekranından işlem yapılması gerekir. Göç idaresinin sayfasından da bu işlem yapılabilmesi mümkündür.

 4. Uluğbek Raxmonov dedi ki:

  Oturma ızın ıçın başvuruda bulunduk kebabı gelmadı

 5. Uluğbek Raxmonov dedi ki:

  Oturma ızın ıçın başvuruda bulunduk kebabı gelmadı yardımcı olurmusunız

 6. Eldor dedi ki:

  Ikamet izn icin basvuri yapildi 3 ay oldu sonuc gelmiyor yardamci olurmisiniz

 7. aziz dedi ki:

  ıkamet iznim ciktimi acaba lütfen soleyebılırmısız

 8. Dildora dedi ki:

  Oğlumun oturum teskarisini göremiyorum bana yardemçi olurmusunuz

 9. Yuliyan dedi ki:

  Benim ikahmet izni ne durumba

 10. İlona dedi ki:

  Ben uzbekistan vatandaşim Türkiye’de üç sanadır kalıyorum birtane çocuk düğüm yaptım gecan ay çocuğum türk kimlik kartı aldı benim ikamet tarih zaman bitiyor çocuk kimlik kartı üstünde kalabilir miyim Türkiye’de ikamet yapmadan

 11. Diyara dedi ki:

  Kayıt bulunamadı diye yazıyor sorguladığim zaman anlamadım 17 gün önce yabancı şubeye teslim etmiştim

 12. Müjgan dedi ki:

  Mart ayında uzun dönem ikamet için başvurduk.Eşim ve oğlumun ikametleri Ağustos ayında geldi ama benimkinden daha bir sonuç çıkmadı

 13. Arslancik dedi ki:

  Aile oturma izni basvurusu yaptim 3 ay oldu daha hic bir bilgi gelmedi sorgulamaya girdigimde ise oturma izni basvurunuz değerlendirme aşamasında yaziyor….Bu durumda ne yapmam gerekiyor…

 14. Hushnud dedi ki:

  Yabanci ogrenci yim ikamet basvuru yaptim 2 ay oldu haber galmedi daha lutfen ogrenci kimlik almam gerekiyor yardimci olurmusunuz

 15. GAIYANE dedi ki:

  İkamet sorgulaması

 16. Begenc dedi ki:

  3 ay oldu. Ama ne red nede olumlu cevap gelmedi. Bunu nsil sorgulayabulurim

 17. Dilara agayeva dedi ki:

  Bawvuru sonucu haqqda bilmek isterdim

 18. Gűl dedi ki:

  Merhaba.Uzun dönem ikamet izin başvurmustuk.1.5 sene gećti hala bir cevap gelmesi.Acaba nerden sorgula biliriz?

 19. Leyla dedi ki:

  Benim ve ćocuklarin uzun dönemine başvuru yaptık ama bir haber alamıyorum nasıl takibi ede bilirim?

 1. Ocak 3, 2018

  […] İkamet izni Sorgulama […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir