ikamet Tezkeresi Nedir?

ikamet-tezkeresi-nedirİkamet Tezkeresi Nedir? : Yabancı ülke vatandaşı bir kişinin geçerliliği bulunan pasaportu veya pasaport yerine geçen bir belge ile Türkiye’ye giriş yaptığında, geldiği ülkeye özel olarak uygulanan vize veya vize muafiyeti süresi içerisinde Türkiye’de kalabilirler. Yabancı uyruklu vatandaş vize veya vize muafiyeti süresinden daha fazla bir süre ülkemizde konaklamak istemesi durumunda ikamet tezkeresi alması gerekir.

İkamet tezkeresi alanında Türkiye Cumhuriyetinde yetkisi bulunan merci Göç İdaresi Başkanlığıdır. Ancak bakanlık tarafından onaylanan, düzenlenen ikamet tezkeresi belgesi bulunan yabancılar Türkiye’de ikamet edebilirler.

Eğer yabancı Türkiye’de çalışmak istemesi durumunda yabancı çalışma izni belgesi alması gerektiğinden, başvuru öncesinde mutlaka en az 6 ay geçerliliği olan ikamet tezkeresi olması şarttır. Minumum 6 ay ikamet tezkeresi bulunan yabancı için iş veren tarafından çalıştırma izni başvurusu online olarak sistem üzerinden yapılabilir. Hem iş veren kurum için hemde çalışacak yabancı işçi için ayrı ayrı evraklar verilmesi gerekecektir.

Yabancı personel uzun süre Türkiye’de oturum sağlamak istemesi durumunda ise 8 yıl aralıksız ikamet etmesi neticesinde uzun süreli ikamet tezkeresi almaya hak kazanacaktır. Bu kriterleri barındıran yabancılar gerekli belgeleri ile beraber resmi makamlara başvuru yapabilir. Bununla ilgili daha önceden yazdığımız uzun dönem ikamet izni makalemizi okuyarak daha detaylı bilgiler elde edebilirsiniz.

Yabancının ikamet tezkeresi alabilmesi için ya kendisi Göç İdaresi Başkanlığının internet sayfasından çevrim içi olarak başvuru yapabilir veya bir danışmanlık firmasına yetki vererek kendi yerine o firmanın yabancıya danışmanlık hizmeti vermesi sağlanabilir.

Bir önceki yazımız olan İkamet izni Sorgulama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir