Yabancı İşçi Çalıştırma Şartları 2019

yabancı işçi çalıştırma şartları

Yabancı işçi çalıştırma şartları ülkemizde faaliyet gösteren firmalar tarafından merak edilen ayrıntılardan. Özellikle de turizm ve eğlence sektöründe faaliyet gösteren firmalar, çok sayıda yabancı uyruklu çalıştırmakta. Tabi bu kişiler eğitim ve sağlık alanında da değerlendirilmekte. Ancak hepsi için işverenin yerine getirmek durumunda olduğu yükümlülükler bulunuyor. Ayrıca sektöre bağlı olarak yükümlülükler farklılık da gösterebiliyor. Aslında yabancı işçi çalıştırmak için izlenebilecek birkaç yol var.

Yabancı işçi çalıştırma şartları yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere 2 farklı şekilde gerçekleşiyor. Eğer yurtdışındaki bir kişi için çalışma izni talebinde bulunulacak ise Türkiye Büyükelçiliklerine, eğer yurtiçindeki bir yabancı uyruklu başvuru yapacak ise de Çalışma Bakanlığına başvuru yapmak gerekmektedir.

Başvurular için sağlanan bir kolaylık da elektronik ortamdan yapılabiliyor olmasıdır. Ancak Yabancı işçi çalıştırma şartları arasında istenilen belgelerin ıslak imzalı halleri Çalışma Bakanlığı’na ayrıca iletilmelidir.

Yabancı Çalıştırabilmek için İzinler Alınmalı

Yabancı işçi çalıştırma şartları oturma izni olanlar ve olmayanlar için değişiklik gösteriyor. Ülkemizde yüksek oranlarda oturma izni olan, ancak çalışma izni bulunmayan yabancı uyruklu yer alıyor. Bu kişilerin çalışma izni olmadan çalıştırmak suç. Dolayısıyla oturma izni olsa da çalışması için yeterli olmuyor.

Minimum 6 aylık bir oturma izni bulunan kişiler için işveren kişi Çalışma Bakanlığı’na başvuru yapmak durumundadır. Tabi buradan da anlaşılacağı üzere en önemli kriter kişinin minimum 6 aylık bir oturma izninin bulunuyor olmasıdır.

Eğer yabancının geçerli bir oturma izni bulunmuyor ise; Oturma izni bulunmadığı için kişi yurtdışında bulunduğu ülkeden ya da ikametinin bulunduğu ülkeden de başvuru sağlayabilir. Başvurular Türkiye Konsolosluklarına yapılmalıdır.

Bakanlık tarafından yapılan başvuru değerlendirilir ve bir eksiklik var ise tespit edilir. Başvuruların tamamının olumlu değerlendirilmesi imkânsızdır. Ancak çalışma talebi gönderen kurum geçmişi de incelenmek sureti ile kişinin başvurusu kısa sürede sonuçlandırılır.

Yabancı işçi çalıştırma şartları oturma izni olmayan yabancılar için burada bitmiyor. Bu kişilerin başvuruları olumlu olarak değerlendirilir ise 10 gün içinde bakanlığa başvuru yapılmalı ve bakanlık tarafından talep edilen belgeler ulaştırılmalıdır. Bu kişilerin çalışma izni onaylandığında, aynı zamanda ayrıca bir oturma izni almalarına gerek bulunmaz. Çalışma izni bulunduğu sürece Türkiye’de ikamet edebilirler.

Yabancı Uyruklu İşçi Çalıştırma Şartları Nelerdir? 2019

Bu konu ülkemizde bulunan işletmeleri yakinen ilgilendiriyor. Zira bu şartlar taşımayan işletmeleri 2019 yılı için yüklü para cezaları bekliyor. Gelin şartları inceleyelim.

 • Yabancı işçi çalıştırmak isteyen bir işyerinin, minimum 5 Türk vatandaşı çalıştırıyor olması şarttır,
 • Birden fazla yabancı uyruklu işçi çalıştıracak olan işletme, her yabancı çalışan için 5 Türk vatandaşı çalıştırıyor olmalıdır. Yani 4 tane yabancı uyruklu kişi çalıştıracak ise bunun karşılığında 20 Türk çalışanı olmak durumundadır,
 • Eğer çalışma izni alacak olan kişi bu şirketin ortağı ise şirketin minimum yüzde 20 hissesine sahip olmalıdır. Yabancı işçi çalıştırma şartları arasında bu hisse bedeli 40 bin TL’den az olmamalıdır,
 • Yabancı işçi çalıştırmak isteyen işletmenin ödenmiş sermayesi minimum 100 bin TL olmalıdır. Eğer bu işletme bir ihracat işletmesi ise son ihracat bedelinin 250 bin USD ve üzerinde olması ya da yıllık cirosunun 800 bin TL olması şarttır,
 • Yabancı işçi çalıştırma şartları arasında bir de ödeme kriteri bulunmaktadır. Çalıştırılan yabancıya ödenecek bedel, muhakkak yaptığı iş ile örtüşüyor olmalıdır. Ayrıca bu bedelin mutlaka asgari ücretten fazla olması gerekmektedir.

Yabancılar İçin Asgari Ücret Tutarları

İşletmelerin yabancı uyruklu kişilere ödeyeceği bedellerin de önemi büyüktür. Çünkü yapılan işin niteliğine göre yabancılara ödenecek asgari ücret bedelleri farklılık gösterir. İşte Yabancı işçi çalıştırma şartları arasında yer alan yabancılara ödenecek asgari ücret tutarları;

 • Turizm ve organizasyon sektöründe görev yapacak olan yabancı uyruklu kişilere ödenecek minimum asgari tutar bedeli brüt olarak 2.558,40 TL’dir,
 • Ev hizmetlerinde çalıştırılacak yabancı uyruklu kişiler için ödenecek minimum asgari ücret bedeli brüt olarak 2.558,40 TL’dir,
 • Pazarlama, satış ve ihracat noktalarında çalıştırılacak yabancı uyruklu kişiler için ödenecek minimum asgari ücret bedeli brüt olarak 3.837,60 TL’dir,
 • Şube müdürü, mimar ve mühendis seviyesinde çalıştırılacak yabancı uyruklu kişiler için ödenecek asgari ücret bedeli minimum brüt olarak 10.233,60 TL’dir,
 • Öğretmen ve doktor gibi uzmanlık gerektiren işlerde çalışacak yabancı uyruklu kişiler için ödenecek asgari ücret bedeli brüt olarak 7.675,20 TL’dir,
 • Yönetici mühendis ve mimar, üst düzey yönetici ya da pilot segmentinde bulunan yabancı uyruklu kişiler için ödenecek asgari ücret tutarı brüt olarak 16.629,60 TL’dir.

Yabancı Uyruklu Kişi Sigorta Bedelleri

Yabancı işçi çalıştırma şartları arasında ödenecek sigorta bedelleri de yer almakta. Bu bedeller Çalışma Bakanlığı tarafından her yıl açıklanmaktadır. Bu yıl açıklanan bedeller ise şöyledir;

 • Taban asgari ücretten çalışanlar 2.558,40 – SGK prim tutarı 959,25 TL,
 • Asgari ücretin 1.5 katı ücretle çalışanlar 3.837,60 TL – SGK Primi tutarı 1.438,87 TL,
 • Asgari ücretin 3 katı ücretle çalışanlar 7.675,20 TL – SGK Primi tutarı 2.877,75 TL,
 • Asgari ücretin 4 katı ücretle çalışanlar 10.233,60 TL – SGK Primi tutarı 3.837,00 TL,
 • Asgari ücretin 6.5 katı ücretle çalışanlar 16.629,60 – SGK Primi tutarı 6.235,12 TL,

Yabancı işçi çalıştırma şartları arasında bulunan bu sigorta bedelleri brüt ücret üzerinden hesaplanmıştır. Ayrıca ev hizmetlerinde çalışacak olan yabancı uyruklu kişilere USD bazında ödeme yapılma zorunluluğu da bulunmaz. Dolar kuru üzerinde söz konusu olan oynaklık sebebi ile bu kişilere TL bazında ödeme sağlamak yasaldır.

Çalışma Bakanlığı Başvuru Kriterleri

Yabancı işçi çalıştırma şartları konusunda olduğu gibi, her yabancı uyruklu kişi için ödenecek bedeller farklılık gösteriyor. Dolayısıyla bu bedeller üzerinden işverenin ödemesi gereken bir de sigorta bedeli bulunuyor.

Bu nedenle Çalışma Bakanlığına çalışma izni için başvuruda bulunacağınız yabancı uyruklu kişinin tam olarak hangi faaliyette bulunacağını ve görev tanımını yapmalısınız. Aksi halde her yıl yenilemeniz gereken bu çalışma izni için asgari ücret bedeli kadar ceza ödemekle yükümlü olursunuz.

Yabancı işçi çalıştırma şartları arasında SGK ödemeleri çok önemli bir yere sahiptir. Eğer görev tanımı tam yapılmamış bir yabancı uyruklu kişi söz konusu ise bu kişiye ödenen SGK bedeli de farklılık gösterir. Bakanlık Yabancı işçi çalıştırma şartları arasında bulunan SGK ödemeleri konusunda son derece hassastır.

Bakanlığın bu yanlış beyandan kaynaklı eksik ödenen SGK bedelini size rücu etme hakkı bulunmaktadır. Ayrıca yine yanlış beyandan kaynaklı oluşabilecek tüm maddi zararlar tarafınızca karşılanmak durumundadır. Eğer söz konusu iş akışından emin değilseniz, danışmanlık firmalarından destek alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Oturma izni Danışmanlığı Firmaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir